O nás

“Nekonečná studnica slovenského folklóru v spojení s hudobným žánrom world music a etno nástrojmi z rôznych kútov sveta.”

Úvodné geografické okienko

Ako už prezrádza názov, hudobná skupina je situovaná pod Budínom. Členovia kapely pochádzajú z okolia najvyššieho vrchu Oravskej Magury – Budín. Od mlada mali teda rôzny pohľad na ten istý vrch, čo pretavujú aj do svojej tvorby – odlišný pohľad na ten istý slovenský folklór.

zdroj: mtbiker.sk

Biografia

Hudobná skupina Spod Budína ako ju poznáme dnes, vznikla v roku 2009 a odvtedy hrá v nezmenenej zostave. Pri jej úplných začiatkoch ešte pred rokom 2009 s nimi hrali, perkusionista Jaroslav Martauz, vynikajúca huslistka Ľubka Kurtulíková (Puchelová) a speváčku Luciu počas jej (materskej) neprítomnosti nahrádzala Veronika Kuriaková. Vynikajúce vokály všetkých jej členov, rôzne hudobné štýly a nie celkom bežné nástroje, sú zárukou kvalitného hudobného zážitku pre všetkých, čo majú radi slovenský folklór. Aj keď hrajú prevažne slovenské ľudové piesne, nechávajú sa inšpirovať vlastným hudobným cítením a tak je na ich vystúpeniach celkom bežné počuť slovenské ľudové piesne, znejúce v rytmoch jazz, rock, reggae a iné.

V roku 2011 sa stali víťazmi súťaže Turzovský Vrabčiak a postúpili na medzinárodnú súťaž Porta v Ústí nad Labem. Tu rovnako získali prvenstvo a cenu Českého rozhlasu. V tom istom roku ale o niečo neskôr, boli ocenení zlatom aj na medzinárodnej súťaži Moravský vrabec v Karvinej kde porota navyše ocenila aj výnimočný spevácky talent speváčky Lucie Graňákovej.

Skupina tiež v roku 2016 – 2017 sprevádzala ochotnícky divadelný súbor v Námestove a za hudbu získala viaceré uznania a ocenenia.

Za sebou majú množstvo vystúpení na veľkých aj malých festivaloch a rôznych kultúrnych podujatiach na SK, HU v ČR aj PL.

Na jar v roku 2014 nahrali svoje debutové CD, ktoré nazvali RUBATO a tento rok (2018) pracujú na nahratí svojho nového albumu.

Lucia Graňáková – vokály, drumbľa a tanec

Robo Hulej – vokály a dychové nástroje

Adrián Malovaník – husle a vokály

Lukáš Štipta – akustická gitara, vokály

Zdeno Graňák – basová gitara, vokály

Michal Puchel – bicie a vokály